الاستیک نوعی موتور جستجو بر اساس دنیای متن‌باز (open source) است. این موتور جست‌وجو به شما این امکان را می‌دهد تا حجم زیادی از داده‌ها به‌سرعت و درزمانی بسیار کوتاه جست‌وجو و تجزیه‌وتحلیل نمایید. الاستیک 7 جدیدترین نسخه منتشرشده از این برنامه است که به شما امکان می‌دهد که در یک سیستم توزیع‌شده برای تجزیه‌وتحلیل از آن استفاده کنید.

الاستیک 7

بررسی الاستیک 7

الاستیک 7 همان‌طور که گفته شد جدیدترین نسخه از این برنامه است. البته این برنامه به تنهایی کاربردی ندارد و در کنار آن شما باید اجزای اصلی آن را نیز نصب و استفاده کنید. این اجزای اصلی شامل بخش های مختلفی مانند  Elasticsearch، Logstash، Kibana هستند که هر کدام از آن‌ها فعالیت های خاصی را انجام می دهند.

Kibana کیبانا 7

به شما این امکان را می‌دهد که داده‌های خود را تجسم کنید و با شروع یک سؤال و یا یک روش ایجاد کل به داده‌ها، آن‌ها را به صورت نمودارهای کلاسیک در بیاورید. در این محیط ما قادر خواهید بود که اطلاعات با تجزیه‌وتحلیل کنید. این بخش از الاستیک 7 دارای کی رابط تصویری عالی است که به کیبانا 7 مشهور است.

الاستیک 7

Logstash

این بخش از برنامه به صورت یک منبع جمع آوری اطلاعات عمل می کند. به این صورت که داده‌ها را از بخش های مختلف در قالب های مختلف جمع آوری کرده و آن‌ها را دسته بندی می کند. این بخش اطلاعات گوناگون و پراکنده را از تمامی بخش های مختلف مانند بخش های فروشگاهی، برنامه ها، وب سایت ها، اپلیکیشن ها و دیگر سرویس های مختلف جمع آوری می کند تا دید شما را نسبت به ترافیک استفاده شده از اطلاعات کامل کند.

موارد استفاده از Elasticsearch

از این برنامه به روش های مختلفی می توان استفاده کرد. به دلیل گستردگی استفاده از این برنامه می توان فقط به موارد مهم از آن اشاره کرد شما می توانید انواع اطلاعات و داده‌ها را به این برنامه داده و آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنید.

 • پایگاه های اصلی ذخیره سازی اطلاعات: اطلاعات همواره در جایی ذخیره می‌شوند. در پایگاه های اصلی این اطلاعات بسیار پراکنده و بزرگ هستند. شما می‌توانید با استفاده از این برنامه به راحتی آن‌ها را دسته بندی کرده و مانند اسناد هر کدام را بررسی و تجزیه تحلیل کنید.
 • فناوری مکمل: شما می توانید از این برنامه به عنوان مکمل و کامل کننده دیگر تکنولوژی های تجزیه‌وتحلیل اطلاعات استفاده کنید و این برنامه می توانند با برنامه های پایگاه داده مانند SQL و mongoDB نیز کار کند و به راحتی اطلاعات داخل خانه آرا پردازش و ذخیره سازی کند.
 • به عنوان تکنولوژی افزودنی: در صورتی که قبلاً اطلاعاتی را وارد برنامه Elasticsearch کرده باشید می توانید بخش های دیگر مانند نظارت، قابلیت‌های آنالیز و معیار های جدید را به آن اضافه کنید.
الاستیک 7

قابلیت‌های الاستیک 7

الاستیک 7 نسبت به نسخه های قبلی خود پیشرفت بالایی داشته است و از ظاهر برنامه گرفته تا کد نویسی و کنسول داخلی آن دچار تغییر شده است. این قابلیت‌های عبارت‌اند از:

 1. ارتباط بهتر با دیگر بخش های برنامه که سرعت عملکرد برنامه را افزایش می‌دهد.
 2. سرعت بالا در تجزیه‌وتحلیل که باعث می‌شود تعداد دقیق تری از نتایج را به شما نشان دهد
 3. نمایش سریع پرس و جو ها با استفاده از الگوریتم جدید Block-Max WAND
 4. نمایش داده‌های مرتبط با بازه های مختلف: به عنوان مثال اگر کسی در خصوص شماره ثبت اختراع جستجو کنید اطلاعات مخترع نیز برای شما نمایش داده شود.
 5. نمایش داده‌ها به صورت ساده تر و قابل فهم تر و استفاده از روشی جدید برای چیدمان کوئری ها
 6. بروز رسانی بخش Function score به نسخه شماره 2
 7. ساختار مدولار جدید که منعطف تر از قبل شده است. به شما امکان می‌دهد که راحت از توابع حسابی را استفاده کنید.

 قابلیت‌هایی که در الاستیک و کیبانا 7 اضافه شده است و تفاوت‌های آن با ورژن 6

قابلیت‌های جدید به برنامه کیبانا 7 در الاستیک 7 اضافه شده است. با طراحی جدید داشبورد کیبانا 7 فکر می کنید که دنیای الاستیک 7 نیز دچار تغییر و تحول زیادی شده است و در واقع با طراحی جدید تیم سازنده تصمیم گرفته اند که تمرکز را روی محتوای قابل ارائه قرار دهند. در نتیجه این کار باعث شده است که رابط کاربری و کنسول قرار داده شده در کیبانا 7 سبک تر و راحت از نسخه های قدیمی باشد.

الاستیک 7
 1. برجسته ترین تغییر در کیبانا 7 این است رابط کاربری در داشبورد آن تغییر کرده و از یک محیط ناوبری جدید استفاده می کند. این محیط ناوبری دارای یک هدر ثابت بوده که شما با استفاده از آن به راحتی می توانید در بخش های مختلف محیط کنسول کیبانا 7 حرکت کنید.
 2. استفاده از فریم ورک جدید Elastic UI در الاستیک 7 باعث شده است که تغییرات زیادی روی کیبانا 7 نیز رخ بدهد. در نتیجه باعث ساده تر شدن محیط و رابط کاربری این کنسول شده است. در نسخه های قبلی مخصوصاً ورژن 6 رابط کاربری دارای پیچیدگی هایی بود.
 3. افزایش کارایی و عملکرد کنسول کیبانا 7 نسبت به ورژن 6 که به شما این امکان را می‌دهد که یکی از بزرگترین درخواست های کاربران را در این نسخه پیاده سازی کنیم و آن هم استفاده از حالت تاریک و یا صفحه سیاه کیبانا 7  است.
 4. استفاده از طراحی واکنشی و ریسپانسیو در داشبورد و کنسول کیبانا 7 و الاستیک 7 که شما به راحتی در گوشی های موبایل خود بتوانید از آن استفاده کنید. این کار در ورژن 6 نیز انجام شده بود اما ایراداتی داشت که در این نسخه از الاستیک 7 بهبود پیدا کرده است.
 5. ایجاد یک لایه کلاستری جدید در الاستیک 7 که باعث می‌شود این برنامه سریعتر و امن تر و استفاده از آن آسان‌تر باشد.
 6. استفاده از یک الگوریتم جدید نسبت به ورژن 6 که باعث شده است در الاستیک 7 احتمال خطای انسانی کاهش پیدا کند. باعث بهبودی عملکرد و تجربه کاربر و اطمینان بیشتر به برنامه شود.
الاستیک 7

الستیک سرچمقاله

الاستیک سرچالستیک سرچکیبانالایسنس الستیکموتور جستجوموتور جستجو الستیک سرچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *